Pages Menu

Categories Menu

Posted by on maj 6, 2020 in Inne |

Najdłużej żyjące zwierzęta.

Najdłużej żyjące zwierzęta.

Jak długo mogą żyć zwierzęta?

Przeciętny wiek życia człowieka to około 70 lat. Zwierzęta biją nas na głowę, jeśli chodzi o długowieczność. Oczywiście nie wszystkie, ale jest sporo gatunków, które mogą pochwalić się długimi latami życia. Jest i taki, którego cechuje nieśmiertelność. Najdłużej żyjące zwierzęta to z reguły mieszkańcy zimnych wód oceanicznych.

Meduzy, gąbki, żółwie.

Gąbki arktyczne wygrywają zdecydowanie w tym rankingu. Przez całe życie, a trwa ono nawet 11 tysięcy lat, pozostają prawie w bezruchu. Ich tempo wzrostu jest niezwykle powolne. Średnia długość życia to obecnie około 1500 lat. Gąbki są w stanie przetrwać najzimniejsze temperatury. Najstarszym małżem był wyłowiony w roku 2006 Ming, który żył 507 lat. Swoje imię otrzymał na cześć chińskiej dynastii, która panowała w czasie, kiedy się urodził. Przeciętna długość życia tych małży to 230 lat. Ryby , zwłaszcza te głębinowe, dożywają około 150 lat. Przykładem jest gardłosz atlantycki, który potrafi przetrwać najzimniejsze temperatury i zejść aż na kilometr w głąb morza. Najstarszy okaz miał 175 lat. Ssaki także mają swoich przedstawicieli długowieczności. Jest nim waleń grenlandzki , który żyje ponad 200 lat.

Żółwie i ptaki.

Zimne środowisko obniża temperaturę ciała. Oznacza to, że sprzyja długowieczności, ponieważ im ciało jest chłodniejsze, tym ma wolniejszy metabolizm, a to z kolei nie uszkadza tak bardzo tkanek i narządów.

Żółwie z Galapagos to najstarsze zwierzęta lądowe. Senior dożył aż 183 lat. Najstarszym dzikimi ptakami są albatrosy . Jeden z nich- albatros ciemnolicy Wisdom, dożył 65 lat. Papugi też nie ustępują miejsca pod tym względem. Kakapo , to papuga z Nowej Zelandii, która żyje średnio 60 lat. Niestety ten gatunek jest zagrożony wyginięciem. W naturalnym środowisku zostało ich już mniej niż 100 sztuk.

Nieśmiertelnicy.

W istocie to parzydełkowce , zwane też stułbiopławami, które jako jedyne mają zdolność zastępowania starych komórek nowymi. Ich proces życiowy nigdy się nie kończy. Kiedy osiągają wiek dojrzałości, cofają się ponowie do fazy początkowej. Ta cecha czyni tę meduzę wyjątkową i gwarantuje jej potencjalną nieśmiertelność.