Pages Menu

Categories Menu

Dodane przez on lut 5, 2022 in Ogród |

Odymianie pszczół – kiedy wykonywać.

Odymianie pszczół – kiedy wykonywać.

Zastanawiasz się kiedy rozpocząć odymianie pszczół? Warto dokładnie zapoznać się z tematem, aby odymianie wykonać w dobrym momencie i przyniosło dobre efekty, a nie wielkie szkody.

Odymianie – kiedy je wykonywać?

Aby skutecznie pokonać warrozę należy stosować odpowiednie leki poprzez odymianie pszczół. Aby wykonywać to dobrze należy wiedzieć jaki moment dnia jest ku temu odpowiedni. Przede wszystkim należy pamiętać, że odymianie jest procesem, który może się nie udać i może być konieczność ponownego jego wykonywania nawet kilka razy. Przed wykonaniem odymiania należy skonsultować się z weterynarzem, który zaleci odpowiednie odymianie pszczół w Twoim ulu. Nie powinieneś wykonywać żadnych operacji leczenia Twoich pszczół na własną rękę.

Kiedy więc wykonać odymianie pszczół? Warto wiedzieć, że pszczoły wieczorem wybierają się na wieczorny lot. Odymianie należy wykonywać po tym locie, aby wykonane zostało poprawnie. Tabletkę tlącą się dymem należy włożyć do ula, a następnie go zamknąć, aby dym pozostał w ulu i działał na znajdujące się w nim pszczoły. Po około dwudziestu minutach należy sprawdzić, czy tabletka spaliła się w całości, jeśli tak oznacza to, że odymianie się udało i zostało wykonane poprawnie. W przypadku odwrotnym, czyli w sytuacji, kiedy tabletka z lekiem nie wypaliła się w całości należy przygotować kolejną tabletkę i zastosować całe odymianie ponownie.

Odymianie może być czasochłonne, szczególnie, jeśli wymagane jest jego powtórzenie, jednak należy pamiętać, że warroza może być naprawdę niebezpieczna nie tylko dla pojedynczych pszczół, ale dla całego ula lub nawet całej pasieki. Nie należy ryzykować życiem wszystkich pszczół, dlatego jeśli jest taka konieczność powinieneś zastosować odymianie pszczół na wszystkich wymagających tego ulach w całej pasiece.

Pamiętaj, że każda operacja związana ze stosowaniem leków powinna mieć swoje uzasadnienie, ponieważ każda taka operacja może przynieść także negatywne efekty po zastosowaniu, czego na pewno nie chcesz.