Pages Menu

Categories Menu

Dodane przez on cze 14, 2020 in Ogród |

Sposób na pachnący ogród – mięta cytrynowa

Sposób na pachnący ogród – mięta cytrynowa

Mięta cytrynowa o aromatycznym, owocowym zapachu oraz niskim poziomie mentolu może być stosowana jako dodatek do mrożonej herbaty, ulubionego deseru lub drinka. Można ją sadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni, nie trzeba więc martwić się, że przegapimy termin sadzenia.

 

Mięta cytrynowa nie jest wymagającą rośliną, potrzebuje przeciętnej, umiarkowanie wilgotnej gleby. Jej liście można zbierać przez cały sezon. Jeśli zależy nam by pachniała bardzo intensywnie, należy zrywać liście tuż przed kwitnięciem. Można je zamrozić od razu po zerwaniu, suszyć w suszarce lub w piekarniku. Aromat mięty utrzymuje się nawet przez rok. Mięta cytrynowa zawiera olejki eteryczne, które odstraszają komary – co z pewnością jest jej dużym atutem.

 

Jeśli nie posiadasz ogródka, możesz hodować ją również w pojemnikach na tarasie lub balkonie. Mięta jest łatwą w uprawie rośliną, odpowiednie dla niej będzie zarówno stanowisko słoneczne jak i półcieniste. Warto pamiętać o przycinaniu łodygi, zabieg ten wpływa na rozrost rośliny oraz wzmocnienie aromatu młodych liści. Jeśli lubisz popularną miętę pieprzową, z pewnością polubisz także delikatną lecz wyrazistą miętę cytrynową, o szarozielonych, błyszczących liściach i fioletowo – niebieskich kwiatach.