Pages Menu

Categories Menu

Dodane przez on mar 17, 2021 in Inne |

Na jakie parametry powinniśmy zwracać uwagę podczas wyboru okien?

Na jakie parametry powinniśmy zwracać uwagę podczas wyboru okien?

Okna to jeden spośród istotniejszych elementów domu. Nie jedynie umożliwiają naturalne światło w pomieszczeniach. Mają także duży wpływ na zapotrzebowanie na ciepło. Dodatkowo od ich kształtu, wielkości, położenia oraz barwy w znacznym stopniu zależy wygląd budynku. Architekci nie bez powodu mówią, iż okna robią architekturę. Zmieniając ich wielkość oraz położenie, można naprawdę całkowicie zmienić elewację. Natomiast okna Kraków https://novobudowa.pl/ to nie sam wygląd. Od ich technologicznych właściwości będzie zależeć ilość oświetlenia we wnętrzach, utraty ciepła oraz zyski energii słonecznej.

Koszty oraz domowy budżet

Gdy planujemy kupić okna PCV, początkowo kierujemy się ich ceną. Analizując propozycje należałoby natomiast popatrzeć na tenże element w większym kontekście, bowiem większy koszt na początku przy zakupie może w przyszłości przyczynić się do dużych oszczędności w domowym budżecie. Połączone jest to wprost z energooszczędnością danych rodzajów. W praktyce oznacza to wskaźnik przenikania ciepła określany znakiem Uw, jaki oznacza ile ciepła wydobywa się na zewnątrz poprzez szklane przestrzenie.

Parametry szyby okna

Pakiety szybowe, jeśli chodzi o energooszczędne okna z montażem, powinny się składać z trzech tafli rozłączonych przegródkami wypełnionymi gazem szlachetnym – argonem, kryptonem czy ksenonem. Argon nie izoluje tak doskonale jak krypton, jednak jest zdecydowanie tańszy oraz dzięki temu popularniejszy. Powierzchnie z gazem mają wielkość od 10 do 16 mm. Im są większe, tymże izolacyjność pakietu wyższa, jednak 16 mm jest tutaj wartością maksymalną – w większej szczelinie powietrze rozpoczyna latać oraz zamiast ułatwiać izolacyjność, przynosi utraty energii na drodze konwekcji.

Przenikalność termiczna – Uw okna

Izolacyjność cieplna jest wprost powiązana z najbardziej popularnym oraz przeważnie omawianym parametrem okiennym, inaczej tzw. wskaźnikiem przenikania ciepła. Obecnie proponowane okna w Krakowie, zaopatrzone w dwuszybowe pakiety zespolone osiągają wskaźnik Uw na poziomie 1,2-1,3 W/m2K. Jeszcze parę lat temu wartości owe kursowały w granicach 1,7-2,0 W/m2K. Rozwój techniki połączonych z profilami okiennymi i warstwami niskoemisyjnymi w szybach poskutkował dużym poprawieniem tychże wartości.

Wskaźnik Rw inaczej izolacyjność dźwiękowa okna

Izolacja dźwiękowa w wypadku okien jest zwłaszcza istotna w sytuacji, kiedy mieszkamy przy ruchliwej ulicy czy np. blisko torów kolejowych. Ważną wartością charakteryzującą zdolność okna do zmniejszania poziomu hałasu jest wskaźnik izolacji dźwiękowej (Rw). Wskaźnik tenże znaczy różnicę w poziomie hałasu mierzonego w dB, pomiędzy hałasem dochodzącym z zewnątrz natomiast tymże, jaki słyszymy w mieszkaniu. Należałoby przy tymże pamiętać, iż identycznie jak w wypadku izolacji cieplnej, wartość Rw szyby nie jest równa wartości dźwiękowej całego okna. Są także klasy odporności mechanicznej okna, siły potrzebnej do jego otwarcia natomiast też wskaźnik wytrzymałości na częste otwieranie oraz zamykanie okna. Im większa klasa dla konkretnego parametru tymże lepiej dla nas – okno będzie się łatwiej otwierać oraz dłużej nam służyć.