Pages Menu

Categories Menu

Dodane przez on mar 24, 2021 in Ogród |

Wierzba ozdobna w ogrodzie.

Wierzba ozdobna w ogrodzie.

Wierzby przywodzą na myśl raczej duże drzewo, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że wśród nich znaleźć można dużo gatunków, które swoim wzrostem i wyglądem przypominają raczej ozdobne krzewy. Są to odmiany kompaktowe, bez trudu mieszczące się w każdym ogrodzie, nawet tym małym i ubogacające je swoim pięknem.

Wierzby odmiany popularne wierzb ozdobnych.

Wierzby ozdobne używane są do nasadzenia w pojedynkę lub w grupach, ich najpopularniejsze odmiany to:

  • wierzba purpurowa – jest ciekawie wyglądającą wierzbą kolorową, swą nazwę zawdzięcza purpurowym pędom. Jest rośliną pienną, wymaga odpowiedniego nawodnienia i cięcia kształtującego ją na kształt żywopłotu,
  • wierzba szara – jest wyjątkowo ozdobną odmianą, zachwycającą swoim pięknem niejedną osobę. Tricolor, jak sama nazwa wskazuje, określa kolory tej odmiany. Charakteryzuje się ona liśćmi w zielono – czerwono – białym kolorze. Wierzba ta jest odmianą pienną, należy jej zapewnić również odpowiednią wilgotność podłoża,
  • wierzba japońska – odmiana ta nazywana jest również wierzbą smoczą, ciekawa propozycja do ogrodu, hodowana jest także w donicach na tarasach. Posiada płaskie gałęzie i zwykle dorasta do wysokości mniej więcej 3 metrów. Formuje się ją poprzez przycinanie, nadając krzewom w ten sposób ciekawy efekt wizualny, odmiana ta wykorzystywana jest zwykle w ogrodach typu japońskiego.

Wierzba ozdobna ciekawym pomysłem w ogrodzie.

Wierzby ozdobne nie są popularne w polskich ogrodach, dlatego decyzja o posadzeniu takiego właśnie krzewu będzie piękną, oryginalną i ciekawą propozycją do ogrodu. Roślina ta ze względu na różnorodność gatunków jest napewno godna uwagi i zapewnia gwarancję, że nikt obok niej nie przejdzie w ogrodzie obojętnie.
Wierzby są wdzięcznymi i łatwymi w uprawie roślinami – poza odpowiednim podlewaniem, szczególnie w czasie okresowej suszy, praktycznie nie wymagają uwagi pielęgnacyjnej. Przez swoje minimalne wymagania są szczególnie polecane do uprawy dla początkujących ogrodników, są odporne na mrozy, jak również upały.