Pages Menu

Categories Menu

Posted by on kwi 14, 2021 in Kwiaty, Ogród |

Drapieżne rośliny

Drapieżne rośliny

Drapieżne rośliny – są to rośliny, które za pomocą przystosowanych w celu łapania owadów liści, chwytają zwierzęta i się nimi odżywiają. Drapieżne rośliny mają zdolność wykorzystywania związków powstałych w wyniku strawienia owadów, dlatego mogą przeżyć w miejscach ubogich w przyswajalne dla roślin związki azotu i fosforu. Najczęściej można je spotkać np. w szczelinach skał, na terenach piaszczystych, torfowiskach wysokich i przejściowych. Rośliny te są nieprzystosowane do pobierania składników odżywczych z gleb.

Przykłady drapieżnych roślin:

  • Rosiczka
    Dzięki przyjemnemu zapachowi lepka wydzielina włosków gruczołowych na liściach rosiczki zwabia owada. Gdy owad przyczepi się do wydzieliny, liść się zwija. W ten sposób zwierzę jest łapane w pułapkę. Następnie, owad jest trawiony przez wydzielinę liścia, a roślina wchłania potrzebne jej związki uzyskane ze strawienia owada.
  • Muchołówka
    Roślina ta przyciąga ofiary swoim nektarem i czerwonym ubarwieniem. Gdy owad dotknie liści muchołówki, pułapka się zamyka. Wtedy roślina zaczyna wydzielać enzymy trawienne. Trawienie owada trwa mniej więcej tydzień, w zależności od jego wielkości. Każda pułapka muchołówki ma ograniczoną żywotność, może otworzyć się tylko kilka razy.
  • Kapturnica
    Wabienie ofiary odbywa się dzięki jasnej barwie oraz słodkiemu nektarowi. Śliska ciecz na krawędziach oraz włoski w dalszej części pułapki prowadzą owada coraz bardziej w dół. Owady nie mają szansy ucieczki, ponieważ ścianki pułapki są pokryte substancją, która utrudnia przyczepność. Ofiara wpada na dno, gdzie jest trawiona, a roślina wchłania potrzebne jej substancje odżywcze.