Pages Menu

Categories Menu

Dodane przez on paź 20, 2020 in Inne |

Proces warunkujący życie

Proces warunkujący życie

Fotosynteza to termin znany dość szeroko każdemu uczniowi uczęszczającemu na przyrodę lub biologię. W ogromnym skrócie, jest to proces, który przeprowadzają rośliny, aby produkować pokarm. Ubocznym produktem tej przemiany jest zaś tlen, który jest nam niezbędny do oddychania.
Zatrzymajmy się jednak nad tym procesem trochę dłużej.

Skąd się wzięła nazwa fotosynteza?

Nazwa pochodzi ze starogreckiego. Oznacza ‘łączenie światła’. Jest to dość trafna nazwa, gdyż wskazuje ona na dwa ważne pojęcia. Światło i łączenie.

Rola światła w fotosyntezie

Światło jest ważnym czynnikiem fotosyntezy. Tak właściwie, to jest niezbędne do jej przeprowadzenia.
Słońce wysyła do nas promienie słoneczne. Zachowują one pewną energię. Rośliny dzięki posiadaniu zielonego barwnika – chlorofilu. Znajduje się on w chloroplastach, specjalnych częściach komórki roślinnej. Nie występują one w żadnych innych komórkach.
To one umożliwiają przeprowadzenie fotosyntezy. Zielony barwik znajdujący się w tych organellach komórkowych wychwytuje promienie słoneczne i pobiera ich energię.
Roślina zaś wykorzystują tak pobraną energię do procesu zamiany składników chemicznych w produkty potrzebne jej do wzrostu.

Inne czynniki wpływające na fotosyntezę

Oprócz światła do przeprowadzenia fotosyntezy potrzebny jest dwutlenek węgla. Rośliny pobierają go za pomocą specjalnych aparatów na swych liściach. W obecności wody i światła rozpada się. Tlen jest uwalniany, jako niepotrzebny roślinie produkt, a wodór i węgiel przekształcają się w glukozę – źródło energii przystępnej dla rośliny.
Jak już zostało wspomniane w reakcji bierze udział woda. Jest to podstawowy składnik, który umożliwia życie na Ziemi. Nic dziwnego, że bierze udział w procesie warunkującym życie tlenowe.

Jednak

Nie wszystkie rośliny potrzebują tych składników w takim samym natężeniu. Stąd wziął się podział na rośliny potrzebujące więcej słońca – rośliny do miejsc słonecznych, pół na pół i do cienia, czy rośliny potrzebujące duże ilości wody, albo sukulenty, czyli rośliny prawie nie potrzebujące wody.
Mimo to one wszystkie przeprowadzają proces fotosyntezy zapewniający im pokarm, a nam tlen.