Pages Menu

Categories Menu

Dodane przez on paź 8, 2019 in Inne |

Polski Związek Gołębi Pocztowych

Polski Związek Gołębi Pocztowych

W społecznej świadomości niestety utarła się nieprzychylna opinia na temat gołębi, jako zwierząt głupich, pasożytniczych i bezużytecznych, które potrafią jedynie brudzić auta i uprzykrzać życie mieszkańcom miast. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak inteligentne są to ptaki. Gołębie posiadają wyjątkowe zdolności o unikalnych cechach i osobowości.

Gołąb pocztowy i krótka historia poczty gołębiowej

W dawnych czasach gołębie ze względu na ich niesamowitą zdolność orientacji w terenie i wewnętrzny kompas były często wykorzystywane do przesyłania wiadomości na dalekich dystansach. Do pierwszego oswojenia i udomowienia gołębia doszło ok. 5 tys. lat p.n.e. w starożytnej Fenicji na Bliskim Wschodzie. Następnie w starożytnej Grecji i Egipcie, a później w Rzymie. wykorzystywano gołębie do przekazywania wiadomości na temat wypraw wojennych, kwestii handlowych, igrzysk, gołębie latały także na statki. Dziś gołębie pocztowe występują bardziej w charakterze sportowym, wykorzystuje się je jako poczta specjalna podczas różnych imprez i eventów organizowanych przez związki hodowców gołębi, jak np. PZHGP Staszów Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział Staszów.

Jak odróżnić gołębia pocztowego od zwykłych gołębi?

Gołąb pocztowy jest jednym z bezpośrednich przodków gołębia skalnego. To co odróżnia go od innych krewnych to przede wszystkim kolor i wzór upierzenia oraz barwa tęczówki(perłowe, pomarańczowe bądź czarne oraz różowe w przypadku gołębi albinosów). Ich średnia długość życia to 12 lat, choć zdarzają się osobniki, które dożywają nawet do 20 lat. Tym, co go odróżnia od swojego przodka (gołębia skalnego) to przede wszystkim dłuższy dziób. Żywi się przede wszystkim różnymi rodzajami zboża, jak pszenica, jęczmień, owies, ale również ziarnami i ryżem, grochem itp.

Ciekawostki

Dowodem na to, że gołębie to jedna z najbardziej inteligentnych ptaków jest to, że potrafią odbierać infradźwięki, czyli fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości, posiadają również świetny węch oraz niezwykły zmysł pola magnetycznego.